
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПЛАНИРАНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ
ПО ПРОФЕСИЯТА "ГОТВАЧ"
Корените на професията "ГОТВАЧ"
трябва да търсим във времето когато първобитният човек е открил огъня и жарта, на която изпичал месото и рибата. Смята се , че професията "ГОТВАЧ" е най-старата и това отговаря на истината , възникнала е преди такива занаяти като грънчарството и ковачеството. Първото споменаване на името "готвач " е около преди 2000 г пр.Н.Е.и се отнася за хора , които са били наети да готвят на войниците от критската армия и голяма е вероятността те да са били с български произход . От тогава изхранването на големи или малки обществени групи е поверено винаги на хора професионалисти с познания и умения в кулинарната технология .
От 2001 г. до 2018 г.в Учебният център на "Новотел Пловдив" са получили теоретична и практическа подготовката, и професионална квалификация 970 души по професията "готвач", което говори за една утвърдена марка за качество, натрупан опит и традиции в подготовката на квалифицирани кадри за българският туризъм. Своята професионална подготовка нашите курсисти започват още в процеса обучението си - работа и наблюдение на технологичните операции в реална работна среда .
Специфичните задължения на готвача са свързани с подготовката на качествена и естетически издържана храна - подбор на суровините и продуктите , на кухненското оборудване , спазване на стандартите и рецептологията на изготвеният продукт, спазване на правилата при подготовката , съхраняването , поднасянето на клиентите.
За да успее добрият готвач трябва да има отлична памет- обонятелна и вкусова , висока цветова чувствителност , безупречен вкус.
-
водещи преподаватели от
Успехът на ресторанта и неговата популярност преди всичко се дължи на квалификацията на персонала , с който той работи - специалистите и майсторите , които знаят как да подготвят храната и как да я поднесат.Определящо място в технологичния цикъл има кухнята и творческите способности и умения на хората , които работят в нея.Качествената храна , оргиналните рецепти , дизайна на ястията и професинализма на обслужващите са причината да се привлича и поддържа клиентелата в условията на върлата конкуренция в расторантьорския бизнес.
Ключът на успеха за професията готвач "Да обичаш професията се и да работиш с желание"
Готвач - професия в заведенията за обществено хранене: участва в производството на кулинарна продукция сам или под ръководството на главния готвач.Задължително спазва технологията на готварското производство съобразено със спецификата на съответната кухня в ресторанта , в който работи.Отговаря за количеството и качеството на вложените продукти в готварската продукция в съответствие с установените рецептури .Носи отговорност за качеството на технологичния процес , вкусовите качества и хигиената при при приготвяне на храните.Готвачите в големите кухни работят в екип и имат определени задължения , за които носят отговорност . Главният готвач е лицето ,което отговаря за управлението на кухнята и връзките със снабдаяването ,бюфета, ресторанта. Носи отговорност за персонала , с който работи. Функции на главният готвач : планира менюто, приема доставките,наблюдава призводството и поддръжката на качеството на храната ,проверява нивото на хигиената в кухнята, взема участие при подготовката на храните ; Специализации на готвача: готвач - студена кухня, готвач - топла кухня, готвач - балканска кухня , готвач - вегетарианска кухня, готвач - диетичана кухня, готвач- детска кухня, готвач- пицария, готвач - национална кухня , готвач - азиатскя кухня, готвач . арабска кухня , готвач -италианска кухня, готвач - многонационална кухня , готвач - сладкар и т.н. В повечето случаи готвачите започват работа като помощници в кухнята и с придибиване на знанията и умения та необходими за професията им се възлагат определени задължения и се повишават в длъжност готвач.Умения и качества , които трябва да притежава готвача: умения за работа в екип, способност да работи качествено и да се справя с няколко задачи наведнъж,творческо и оргинално мислене, високи стандарти за хигиена, организационни способности , счетоводни умения и най- важно много добри познания по технология на кулинарното производство защото спецификата му на работа изисква носене на отговорности свързани със здравето на клиетите
Специалност"Производство на кулинарни изделия и напитки", ІІ степен на професионална квалификация,660уч.ч. код по СПОО 8110701 Длъжности Умения и компетенции на готвача :
1.1. Да умее да извършва :
1.1.1. Да приготвя разнородни ястия, вкусът, качеството и оформлението
на които да съответства на изискванията на заведенията за хранене.
1.1.2. Да извършва предварителна подготовка на хранителните продукти;
1.1.3. Да извършва топлинна обработка на хранителните продукти;
1.1.4. Да транжира различните видове меса;
1.1.5. Да приготвя сосове и супи;
1.1.6. Да приготвя предястия, ястия и аламинути;
1.1.7. Да приготвя основни ястия от националната , многоноционална и вегетарианска кухня ;
1.1.8. Да фламбира; Да приготвя десерти;
1.1.9. Да работи със специализирана литература;
1.1.10. Да заменя целесъобразно хранителните продукти в ястията;
1.1.11. Да открива и внедрява нови рецепти;
1.1.12. Да оформя естетически и атрактивно готовата продукция;
1.1.13. Да работи с отчетни документи използвани в ЗХ;
1.1.14. Да калкулира и ценообразува кухненска продукция;
1.1.15. Да прави инвентаризация;
1.1.16. Да спазва санитарно-хигиенните изисквания, техника за безопасност
и противопожарна охрана
1.2. Контролира :
1.2.1.1 .Следи за стопанисването , състоянието и текущото поддържане на
кухнята както и за инвентара и спасителните съоражения и
функционалните площи;
1.2..2. Процесите на производство и реализацията на продукцията ;
1.2.3 Технологичната и финансова дисциплина - рекламации, свързани с кулинарната продукция и предлагането на некачествената продукция ;
1.2.4. Спазване на трудовата дисциплина и правилата и инструкциите за
безопасност и здраве при работа – за противопожарната охрана и
санитарно- хигиенни изисквания в заведението ;
1.2.5 Спазването на правилата за безопасност ;
1.3. Да умее да прилага :
1.3.1. Познанията си по технология на кулинарната продукция, рецептите , качес-твените , количествени
и естетически показатели при приготвяне на готварската продукция;
1.3.2. Изискванията при съхранение на готварската продукция;
1.3.3. Методите за оценка на качествата на отделната продукция;
1.3.4. Нормативните актове и вътрешни инструкции свързани с технологията на готварската продукция ;
1.3.5. Да спазва реда при приемане и отчитане на стоките постъпващи в кухнята и калкулиране на продукцията
1.3.1. Да оперира с машините и съораженията в кухнята ;
1.3.2. Да прилага новостите в хранителната индустрия;
1.3.3. Отговаря за качеството и хигиената на обслужване;
1.3.4. Носи отговорност при нарушение на спазване на трудовата дисциплина
и правилата и нструкциите за безопасна и безаварийна работа и противопожарната охрана и с анитарно- хигиенни изисквания в заведението ,
да знае начина на действие и работа с наличните противопожарни уреди и
тяхното месторазположениие.
ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ
* Учебната програма на професията “ Готвач” е предназначена за специалността “Производство на кулинарни изделия и напитки “ и има за цел обучаемите да усвоят знания и умения в приготвянето на кулинарни изделия и напитки в заведенията за хранене. Пълният курс на обучението дава възможност за продобиване на степен за професионална квалификация по професията “ Готвач ”. * Професионалното обучение приключва с полагане на държавни изпити по теория и практика на професията пред назначена със заповед изпитна комисия от трима членове- преподавателя по теория , преподавателя по практика и представител на работодателя. * Държавните изпити по теория на професията се провеждат по национални изпитни ппрограми в съответствие с ДОИ за придобиване на квалификация по професията. * Успешно завършеното професионално обучение с придобиване на степен за професионална квалификация се удостоверява със свидетелство за професионална квалификация на МОН. В съответсвие с показаните резултати от обучението и придобитите умения за оргнизация и управление на кухнята Учебният център изготвя европейски сертификат - приложение към дипломата. Представяме ви модерна и интензивна програма за обучение по професията готвач !
Основната цел на програмата е даване на базови знания на различни нива.
Нашите програми позволяват да се изучат тънкостите на кулинарният бизнес , /българска национална и чуждестранна кухня/ теоретически и практически в ресторантите на един от най-реномираните хотели на България „Гранд Хотел Пловдив”.В курсовете се подготвят готвачи на основата на професионализма: обучението включва придобиването на основни знания, които обучавания може да продължи да развиват творчески и професионално.
Съдържанието на учебните програми към предложения Учебен план са пригодени за подготовката на :
1. Главен готвач;
2.Помощник готвач;
3.Готвач –кетъринг;
4.Личен готвач;
5.Кухненски работник;
6. Специализации по видове кухни : българска национална , вегетарианска , детска , празнична , чуждестранни кухни;
7.Съдържанието на обучението на първите два модула позволява да се надгражда учебен план по професията "Сладкар" И III ниво на професията "Ресторантьор". Курсовете ни позволяват за сравнително кратък период от време ефективно да се изучат тънкостите на кулинарния бизнес в учебна и естествена работна среда .
Учебен план
ІV. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧЕБНОТО ВРЕМЕ ПО ВИДОВЕ ПРОФЕСИОНАЛНА ПОДГОТОВКА ЗА ИЗУЧАВАНЕ НА УЧЕБНИТЕ ПРЕДМЕТИ ПО УЧЕБНИ ЧАСОВЕ - ВАРИАНТ Б 13
№
|
Видове професионална подготовка Учебни предмети /модули |
Брой учебни часове |
І |
Раздел А. Задължителни учебни часове |
|
|
Теоретично обучение |
|
1. |
Раздел А1 Обща професионална подготовка |
|
1.1 |
Здравословни и безопасни условия на труд |
12 |
1.2 |
Икономика |
12 |
1.3 |
Предприемачество |
12 |
1.4. |
Компютърно обучение |
12 |
1.5. |
Чужд език по професията |
12 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А1 |
10% 60 |
2. |
Раздел А2 Отраслова професионална подготовка |
|
2.2 |
Микробиология на храненето |
12 |
2.3 |
Организация на производството в храненето |
12 |
2.4 |
Отчетност и работа с документи |
14 |
2.5 |
Гостоприемство в туризма |
12 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А2 |
50 |
3. |
Раздел А3 Специфична професионална подготовка |
|
3.1 |
Материалознание |
12 |
3.2 |
Технологично обзавеждане |
12 |
3.3 |
Безопасност и долекарска помощ |
8 |
3.4 |
Технология на кулинарната продукция |
120 |
3.5 |
Ресторантьорско обслужване |
12 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А3 |
164 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А2+ по раздел А3 |
214 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А |
39.63%274 |
|
Практическо обучение |
|
4. |
А2 Отраслова професионална подготовка |
|
|
Учебна практика |
|
4.1 |
Отчетност и документиране |
8 |
4.2 |
Чужд език по професията |
40 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А2 |
48 |
5. |
А3 Специфична професионална подготовка |
|
|
Учебна практика |
|
5.1. |
Технология на кулинарната продукция |
100 |
5.2. |
Ресторантьорско обслужване |
24 |
5.3. |
Производствена практика |
154 |
|
Общ брой на учебните часове по раздел А3 |
278 |
|
Общ брой на учебните часове практическо обучение по раздел А2+ по раздел А3 |
60.37%326 |
|
Общ брой на учебните часове раздел А |
600 |
6. |
Раздел Б. Избираеми учебни часове Разширена професионална подготовка |
60 |
6.1. |
Чуждестранна кухня - теория |
20 |
6.2. |
Чуждестранна кухня - практика |
40 |
|
Общ брой на учебните часове раздел Б |
60 |
|
Общ брой на учебните часове на задължителните и избираеми учебни часове за раздел А + раздел Б |
660 |